Alexander Djiku’ya çıkan kırmızı kartta karar doğru mu? Galatasaray – Fenerbahçe derbisinin ardından eski hakem açıkladı

Galatasaray, Trendyol Süper Lig’in 37’nci haftasında Fenerbahçe’yi konuk etti. Kritik karşılaşmada Arda Kardeşler düdük çaldı. Arda Kardeşler’in yardımcılıklarını Mehmet Emin Tuğral ile Süleyman Özay üstlendi. VAR’da Fabio Maresca, AVAR’da ise Atilla Karaoğlan, Deniz Caner Özaral ve Koray Gençerler görev aldı.

Galatasaray – Fenerbahçe derbisinin tartışmalı kararlarını eski hakemler canlı yayında yorumladı.

İşte dev derbinin tartışmalı kararları hakkında yapılan değerlendirmeler…

“Alexander Djiku’ya gösterilen kırmızı kartta karar doğru mu?”

Fırat Aydınus: Bazen şunu söylüyoruz. Birçok kriterler içerisinde faulü değerlendirme söz konusu oluyor kişilerde. Bu pozisyonda bir temasın olması, temasın oluşmasındaki futbolcunun rolleri Djiku’nun hareketi… Temas anındaki hafif Torreira’nın hareketi. Faul var veya yok, yoruma açık. Burada faul yok ama faul verdiysen bu sarı kart. Bu pozisyonda sarı kartı vermen için bir sebep olması lazım. Bu sarı kartı bir umut vadeden atak için vereceksen sen bir avantajı olması gerekir. Yaklaşık 2.5 metre ötesinde bir Fenerbahçeli var. Konumlara bakıyorsun, Galatasaraylı ve Fenerbahçeli futbolcu sayısına bakıyorsun… Hiçbiri bana umut vadeden atağın olduğunu göstermiyor. Pozisyona bakıyorsun, kontrolsüz bir hareket mi? O da değil. Bana göre faul tartışılır, ben faul vermem. Faul verdin diye burada sarı kart vermek zorunda değilsin. Burada senin kart vermen için gereken neden yok. O yüzden ikinci sarı kart, uzaydan bile gözükecek ve net olacak. İkinci sarı kartın sana göre, bana göre olmaması gerekir. Kırmızı kartın hatalı olduğunu düşünüyorum. Torreira’nın düşerken yaptığı aksiyon birçok şeyi izah ediyor. Maçın sonucuna etki ettiğini düşünüyorum. 80 dakika 11’e 10 oynanmış bir maç.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x